Menu Close

Akmenų virusas

Akmenų virusas 

Palydint vasarą, vasaros kelionių išvykų malonumus vainikavome išvyką  į akmenų kraštą  – Skuodo rajoną. Pirma sustojome Mosėdyje įsikūrusiame Vaclovo Into akmenų muziejų, kuriame gidė papasakojo įdomiausius muziejaus kūrimosi faktus, aprodė vidaus ekspoziciją, kurią sudaro trys salės (magminių ir metamorfinių uolienų salė, naudingų ir paleontologinių iškasenų salė ir mineralų salė). Visų akį traukė prabangiausi švytintys eksponatai, kaip rubinai, deimantai. Ne vienas užkibo ant menkai išmanančių kabliuko ir sumaišė auksą su „kvalių auksu“ vadinamu piritu. Savo apžavus skleidė ir ne tokie išvaizdūs, bet lietuviams gerai žinomi akmenys, kaip perkundulkė žemaičių vadinama Laumės papais bei titnagas.

Ne ką menkesnį įspūdi padarė  muziejaus lauko ekspozicija suformuota taip, kad čia atsidūręs pastum lyg būtum Švedijos šiaurėje ar pietinėje Suomijos dalyje. Lauko ekspozicijoje randasi rieduliai, kuriuos muziejaus įkūrėjas Vaclovas Intas surado Lietuvoje ir didelių pastangų dėka pargabeno į Mosėdį. Gidė pasakojo, kad V. Intas yra pasakęs: „Akmenį pakėliau ir mane pagavo akmenų virusas“.

Vaikštinėjant po parką ir apžiūrint muziejaus dendrologinę kolekciją, kuri yra  paskelbta valstybės saugomu objektu, mus žavėjo įvairūs parko žalumynai ir augalai (reti nematyti medžiai ir krūmai, jų čia apie 3,8 tūkst.), kurie paryškino įvairiaspalvius riedulių raštus, mes taip pat pajutome, kad pagavome akmenų virusą, meilę akmenų grožiui.

Po vaikštinėjimų, pailsėti  ir pasistiprinti nuvykome į Skuodą, kur „Skuodiškio užeigos“ gaspadinė su sutiktuvių daina pakvietė visus paragauti žemaitiškus patiekalus. Žemaitiška cibulynė, burnoje tirpstantis kastinys, šviežių bulvių kugelis bei desertui namuose spaustas varškės sūris su medučiu sočiai užpildė mūsų pilvus, kad norėtųsi aktyviai pajudėti po Skuodą.

O kaip atvykus į Skuodą neaplankyti Skuodo miesto parko įsikūrusio šalai Skuodo dvarvietės. Dvaro šimtamečių liepų „sodas“ susilieja su prieš tris dešimtis metų sodintais medžių plotais, o šiuos tolimame pietiniame parko pakraštyje apjuosia 1987 m. įrengtas Sveikatos takas, papuoštas rajono liaudies meistrų sukurtomis medžio skulptūromis. Tako ilgis – 1800 m. Grožėdamiesi parku, linksmai keliaudami ne tik Sveikatingumo taku, bet ir tilteliais, įveikę kabantį beždžionių tiltą per Bartuvos upę, pasisėmėme skuodiškių krašto žmonių stiprybės.

Laikas skriete praskriejo, nes tokioje geroje kompanijoje, kai palydėti vasaros išvykstame kartu visa Gargždų socialinių paslaugų centro bendruomenė (lankytojai, artimieji, darbuotojai), kitaip ir būti negali. Prisiminimai apie Skuodo kraštą  ir akmenų virusą tikrai išliks ilgam!

 

Direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Vilma Bružienė

2024-08-22

 

Skip to content